Wieża ciśnień w Wiązownicy Małej, to zdecydowanie najbardziej charakterystyczny obiekt w naszej miejscowości. Ta 47 metrowa stalowa konstrukcja należąca do spółki Propol S.A. zasila w wodę pitną pobliskie miejscowości od ponad 15 lat. Woda z tego ujęcia dociera do gospodarstw oddalonych nawet o 20km, dlatego też powinniśmy mieć świadomość, jak ważnym obiektem dla okolicy jest nasza niebieska wieża. Nasza administracja próbowała zdobyć informacje o tym obiekcie najpierw w informacji firmy Siarkopol, skąd zostaliśmy odesłani właśnie do firmy Propol. Tutaj niestety już od 2 tygodni pomimo już kilku wysłanych e-maili, nie dostaliśmy odpowiedzi na pytania, dlatego też zwróciliśmy się do mieszkańców Wiązownicy Małej o pomoc w odpowiedzi na kilka ciekawych kwestii.
Podstawowym pytaniem powinno być, dlaczego właśnie w naszej miejscowości powstało ujęcie wody pitnej. Otóż jak dowiedzieliśmy się od dorosłych osób pamiętających stan sprzed wybudowania wieży, obszar, gdzie owa konstrukcja się znajduje wcześniej był bardzo podmokły, woda stojąca na łące sięgała ponad kostki (około 15-20cm). Zaciekawiło to zarząd Kopalni Siarki w Grzybowie, który zlecił odwierty na tym charakterystycznie podmokłym terenie. Okazało się, że pod ziemią znajdują się jeziora głębinowe, pozwalające na zagospodarowanie ogromnych ilości wody. Jeżeli rozważamy plusy i minusy powstania ujęcia wody w Wiązownicy, to pozytywem z pewnością jest wkroczenie w nowsze rozwiązania technologiczne, pozwalające na pozostawienie tradycyjnych studni w przeszłości. Z minusów można wymienić np. opuszczenie się poziomu wody w studniach oraz najważniejsze – kiedyś jeszcze szara (dziś niebieska) wieża nie dodaje uroku naszej miejscowości. Jeżeli możemy się pochwalić niezwykłymi krajobrazami w naszej okolicy, to jednak rzadziej spotykamy się z fotografiami z wieżą ciśnień w roli głównej. W 2005 roku odbyła się renowacja „okolicznego punktu nawigacyjnego”, dzięki której nie jesteśmy zmuszeni oglądać ponurej i szarej wieży, a jasnoniebieską, estetyczną konstrukcję.
Zasada działania wieży ciśnień jest bardzo prosta:
1. za pomocą pomp i rur woda transportowana jest z podziemnych źródeł na powierzchnie
2. wypompowana woda transportowana jest dalej do zbiornika na szczycie wieży
3. kiedy zbiornik jest wystarczająco wypełniony, woda spuszczana jest z wysokości prawie 50 metrów do systemu wodociągowego, dzięki czemu w naszych kranach ciągle jest odpowiednie ciśnienie wody
W razie awarii prądu, przepompownia ma własny system awaryjnego zasilania.
Ciekawostką na jaką natrafiliśmy przy zbieraniu materiałów jest fakt, iż zanim zostało wybudowane ujęcie wody, na jego miejscu w zimie kształtowało się najlepsze w okolicy naturalne lodowisko, do którego przyjeżdżała młodzież z całej okolicy.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz
UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ