Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,29 marca
Imienieny:
Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Tradycje dożynkowe
obrazek
Tradycje dożynkowe w Niemścicach sięgają lat osiemdziesiątych. Początkowo były to skromne wieńce dożynkowe składane Bogu w podzięce za otrzymane podczas żniw plony. Uroczystości dożynkowe były połączone z odpustem w Święto Podwyższenia Krzyża – 14 września. Pierwsze wieńce były przygotowywane w domu Heleny i Henryka Banasiów przez Helenę Banaś, Annę Żak, Otolię Chojnę, Marię Lis, Mieczysława Jakubika, Jadwigę Jakubik.

W końcu lat osiemdziesiątych wieńce dożynkowe zaczęły swoją formą odbiegać od wieńcy tradycyjnych, były bardziej pracochłonne. Mieszkańcy Niemścic pamiętają wieńce w kształcie wieży kościoła, ruchomego globusa, kapliczki itp. Wyplataniem wieńcy w tym czasie zajęły się gospodynie Kazimiera Krakówka, Helena Bielec, Helena Gozdek, Otolia Chojna. Wieńce wyplatano w domu sołtysa Niemścic – Wincentego Krakówki.

W latach dziewięćdziesiątych zaczęto wykonywać wieńce dożynkowe nie tylko na uroczystości parafialne, ale także na dożynki gminne i powiatowe oraz dożynki ogólnopolskie na Jasnej Górze w Częstochowie.

Rok 1993 – Przygotowany przez mieszkanki Niemścic wieniec dożynkowy przedstawiał trzy krzyże splecione ze sobą flagą Polski. Wieniec ten wziął udział w dożynkach regionalnych w Staszowie, gdzie otrzymał nagrodę publiczności.

Rok 1994 – Wypleciony przez gospodynie z naszej wsi wieniec przedstawiał przydrożną kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski.

Rok 1995 – Wieniec wypleciony w tym roku przedstawiał ołtarz z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Matka Boska ,,ubrana” była w szaty z misternie ułożonych kłosów pszenicy. Ołtarz wykonany był z nasion zbóż i traw. Obrus na ołtarzu wysypany był kaszą manną z pięknie wyciętym haftem Richelieu. Działo wykonane przez mieszkańców naszej wsi zajęło wówczas pierwsze miejsce w dożynkach gminnych oraz reprezentował parafię Kurozwęki i gminę Staszów w dożynkach na Jasnej Górze.

Rok 1996 – W roku tym mieszkanki wsi Niemścice wykonały winiec przedstawiający figurę Ojca Świętego Jana Pawła II. Wieniec ten był najtrudniejszym dziełem Niemściczanek. Wieniec ten zajął I miejsce na dożynkach gminnych w Wiśniowej oraz piąte miejsce w kategorii postać w dożynkach na Jasnej Górze. Wieniec ten pozostał w Skarbcu w Częstochowie, gdzie można go było podziwiać przez dłuższy czas.

Rok 1997 – Wieniec dożynkowy przedstawiający parę polskich rolników dziękujących Bogu za plony mieszkanki Niemścic wykonywały ponad miesiąc. Wieniec ten zajął I miejsce w dożynkach parafialnych oraz reprezentował nasz region na dożynkach na Jasnej Górze.

Rok 1998 – Wykonany wieniec przedstawiał wieżę kościoła, w jego wnętrzu znajdował się obraz Matki Boskiej Kurozwęckiej.

Rok 1999 – Wieniec otrzymał III nagrodę w konkursie na ,,Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” na dożynkach gminnych.

Rok 2000 – Wieniec przygotowany przez mieszkańców Niemścic zajął I miejsce na dożynkach gminnych odbywających się w Kurozwękach oraz I miejsce na dożynkach powiatowych w Bogorii. Wieniec miał kształt tortu milenijnego z umieszczonym na górze obrazem Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski oraz znakiem jubileuszu 2000. Nad znakiem umieszczono literę M – symbol Maryjny oraz różaniec, którego paciorki wykonano ze sklejonych nasion pszenicy.

Rok 2001 – Wieniec z Niemścic miał kształt dzbana z umieszczonym na nim chlebem i rybą. Wieniec reprezentował naszą miejscowość na dożynkach parafialnych oraz na dożynkach na Jasnej Górze, gdzie w zajął 31 miejsce.

Rok 2002 – Wieniec z naszej miejscowości zajął I miejsce na dożynkach gminnych w Kurozwękach. Podstawa wieńca wykonana była z misternie ułożonej słomy i kłosów na której umieszczono złoty kielich z białą hostią.

Rok 2004 – Wieniec wykonany przez mieszkańców Niemścic zajął I miejsce w dożynkach gminnych odbywających się w Kurozwękach. Nawiązywał on swoją tematyką do nawiedzenia naszej ojczyzny przez figurę Matki Boskiej Fatimskiej. Wieniec przygotowali: Helena i Marek Chojnowie, Anna Banaś, Stanisława i Wacław Jakóbikowie, Teresa Wojtaś, Helena Bielec.

Rok 2005 – Niemścice przygotowali wieniec dożynkowy z obrazem Miłosierdzia Bożego. Wieniec swoją tematyką nawiązuje do Roku Rodziny.

Rok 2006 – Wieniec wykonany przez mieszkańców naszej miejscowości zajął II miejsce na dożynkach parafialnych w Kurozwękach. Na jego szczycie znajdował się znak Ducha Świętego oraz znak pokoju – gołąbek.

Rok 2007 – Wieniec z Niemścic zajął I miejsce na dożynkach gminnych w konkursie na ,,Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” oraz II miejsce na dożynkach powiatowych w Rytwianach. Wieniec wykonany był ze zbóż i kwiatów, zakończony koroną i krzyżem.

Rok 2008 – Wieniec zajął I miejsce na dożynkach gminnych w Staszowie oraz II miejsce na dożynkach powiatowych, które odbyły się w Bogorii.

Rok 2009 – Wieniec wykonany przez sołectwo Niemścice zajął II miejsce na dożynkach gminnych w Staszowie.

Rok 2010 – Wieniec z Niemścic zajął III miejsce na dożynkach gminnych w Staszowie.

Rok 2011 –Wieniec wykonany przez Niemścice zajął II miejsce w gminnym konkursie wieńcy dożynkowych.

Rok 2012 – Wieniec dożynkowy zajął I miejsce na dożynkach gminnych i III miejsce na dożynkach powiatowych.

Rok 2013 – Wieniec wykonany przez sołectwo Niemścice zajął I miejsce na dożynkach gminnych w Staszowie oraz I miejsce na dożynkach powiatowych . Wieniec reprezentował powiat staszowski na dożynkach wojewódzkich, które odbyły się w Bogorii gdzie zdobył wyróżnienie.

Rok 2014 –Wieniec dożynkowy wykonany przez sołectwo Niemścice zdobył I miejsce na dożynkach gminnych w Staszowie oraz III miejsce na dożynkach powiatowych w Bogorii.

Rok 2015 –Wieniec zajął II miejsce na dożynkach gminnych w Staszowie.

Wieńce wykonane w latach 2008-2015 swą formą i kształtem nawiązywały do wieńcy tradycyjnych, miały kształt korony zwieńczonej krzyżem. Do wykonania wieńcy użyto różnego rodzaju zbóż, kwiatów oraz traw, które misternie były ułożone i tworzyły piękne kompozycje .

Opracowała: Małgorzata Suchorowska na podstawie Kroniki wieńcy dożynkowych
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ